Kastrační program funguje především pro občany, protože služby poskytované obcím jsou spíše novými aktivitami. Právě ve spolupráci s občany či spolky se nám daří odvádět ten velký kus práce, neb právě tito lidé jsou onou aktivní a hybnou silou v celém tom soukolí. Protože se snažíme být co nejvíce efektivní, chápeme tyto stránky jako určitý servis pro naše klienty a usnadnění veškerých jejich kroků v případě, že se chtějí této aktivitě věnovat. Osahali jsme si všechny mechanismy, postupy a možnosti, na které se dá při kočičím aktivismu vůbec narazit - všechny je sesumírovat a implementovat do přednastavených procesů webu, aby následné vaše kroky zde byly co nejpohodlnější a prostředí webu co nejvíce intuitivní.

Pro občany

Aktivní občan, ať už na poli kočičí tématiky nebo ochrany zvířat celkově, by měl být pro každou obec požehnáním, protože je schopen a často i nezištně ochoten obci velmi usnadnit život tím, že podstatnou část její “práce” zastane sám. Bohužel ale nežijeme v ideálním světě, spousta úřadů si myslí, že kočka je obtížný tvor, kterému není potřeba pomáhat, ale spíše se ho zbavovat a likvidovat ho. A čím levněji, tím lépe. Takový občan se pak samozřejmě dostává do střetu zájmů samotné obce. Tento web by měl předejít tomu, aby se člověk vystavoval konfrontaci s úřadem (v případě, že spolu nemůžou najít společnou řeč) a přitom efektivně kočkám pomáhal. Rádi bychom občany ujistili, že jsme tu od toho, abychom je mentorovali nebo zastupovali, pokud to bude třeba, a že se na nás mohou spolehnout.

Pro spolky

Velký kus práce v této problematice odvádějí spolky - dočasky, útulky a další druhy aktivních združení. Zcela chápeme, že starat se o toulavé kočky a všechny související věci, bere času až nezdravě moc, ale zároveň apelujeme na všechny, kdo mohou naši databázi využít pro sčítání koček, aby si zkusili čas najít a docenit přínos, který to do budoucna může nabídnout. Bez ohledu na to, že každému spolku se jistě uleví, když bude moci kastrovat za naše prostředky. Spolky se navíc mohou zaregistrovat v samostatné entitě Databáze útulků a využívat tak výhod, které spolupracujícím aktivistům přinášíme.

Jak web používat

V případě, že patříte mezi ty aktivní občany a rádi byste nahlásili toulavou kočku nebo požádali o kastraci, jste na správném místě. Pokud jste zde poprvé a nechcete se prokousávat obsáhlým textem nebo vám všechno není zcela jasné, tak nám prostě zavolejte, pomůžeme vám udělat první nahlášení a pro příště už budete samostatní.

Vzhledem k tomu, že se nacházíte na databázi obcí, je pro vás stěžejní informace, v jakém katastru se nález nachází, aby byl záznam připsán pod příslušnou obec. Je to důležité z toho důvodu, že se snažíme nasbírat relevantní data a ty přiřadit pod konkrétní obce.

Jak na to? Na hlavní stránce vebu Obce kastrují najdete hlavní formulářové menu (viz obrázek), ze kterého si vyberete příslušný formulář - Nahlásit toulavou kočku, Požádat o kastraci, Nahlásit týrání atd. Po zvolení tlačítka se dostanete do příslušného formuláře, ve kterém musíte vyplnit všechny potřebné informace. Pointa webu je, že veškeré případy nahlášení se evidují pod konkrétní obec (respektive pod její profil na našem webu), která má svou svébytnou pozici definovanou státní správou a tedy musíte vyplnit kraj, okres a zvolit příslušnou obec.  Po odeslání formuláře vám přijde rekapitulace vyplněných údajů na váš email a nám záznam do administrativního rozhraní. Po přečtení vašeho požadavku a jeho schválení, se váš požadavek propíše na profil požadované obce a zároveň odešle na další potřebná místa (veterina, obecní úřad - pokud je tento parametr vyžadován). Naše vyrozumění opět dostanete na email, stejně jako veškeré změny a novinky, které se v rámci vašeho případu odehrají.

Pokud jste s námi v minulosti již spolupracovali, tak víte, že domluva na kastracích probíhala vyloženě na čestné slovo, což se časem ukázalo jako neudržitelné. Byli jsme tedy nuceni vytvořit takový systém, aby byl pohodlný jak pro žadatele, tak pro nás, tak i pro veterináře. Proto pokud bude vaše žádost o kastraci schválena, přijde vám na email interaktivní unikátní link, na který vy nebo veterinář nahrajete potřebné věci jako jsou napřiklad fotky nebo faktura - výhoda je, že k němu budete mít přístup vy i veterinář a tedy odpadne pracné vymáhání těchto povinných položek pře maily, sms nebo facebook.

Po odeslání formuláře žádosti se dostanete k závěrečnému rozhraní, které vás bude vyzývat k doplňujícím krokům, z nichž byste určitě neměli opomenout podepsat výzvu obcím, aby dodržovaly své zákonné povinnosti. Výzva je alternativa petice a poslouží pro další práci s obcemi a politiky. Dalšími z možností je objednat si letáky, podpořit nás finančně nebo alespoň sdílet tyto stránky na vašem facebooku. Podrobnosti o jednotlivých nástrojích najdete v sekci Jakt to funguje.

Pokračovat na: Jak to funguje