Kočky kočkám

Kočky kočkám je nová iniciativa, která ambice propojovat chovatelský svět s problematikou toulavých koček a kočičího aktivismu. A to obousměrně! Přesto, a nebo právě proto, že pocházíme z chovatelského prostředí, si uvědomujeme propojení i odcizení obou světů najednou a rádi bychom to změnili. Máme pocit, že tu panují obecné a velmi zkreslené představy zastánců obou stran, namísto toho, aby se oba světy propojily a navzájem hledaly cesty, jak celou sféru koček posunout na vyšší úroveň. Často se k nám dostává pomýlený světonázor, že chovatelské stanice jsou jen lepší množírny, zatímco z druhé strany je možno chápat velký nezájem ze strany chovatelů řešit cokoli nad rámec vlastní stanice, organizace nebo plemne. Oba názory jsou legitimní a chápeme je. Avšak to neznamená, že nás to nechává chladnými a že bychom raději neviděli vznikání nových spoluprácí v rámci aktivisticko-chovatelského crossoveru.

Nic však není černobílé a snaha hledat cesty jsou čímdál patrnější a to především díky sociálním sítím. Snaha chovatelů zapojovat se v edukaci a řešení toulavek je čímdál častější a také ze strany kočičích aktivistů začínají být renomovaní chovatelé citování jako příklad alternativy toho, když člověk nechce kočku z ulice. Sami bychom mohli mluvit o dlouhé a složité cestě od chovatelství až k vrcholovému profesionálnímu aktivismu a lobbingu, která směřovala k přehodnocení priorit a místo objíždění výstav ve volném čase hledáme nové cesty, jak kočkám venku pomáhat. Nicméně ještě jako vrcholoví chovatelé jsme stáli u zrodu osvětového článku o (V)časné kastrace a to ještě v době, kdy většina lidí kastrovalo až po první říji a přesvědčit laickou i odbornou veřejnost o pravdivosti přínosu faktů přeložených ze zahraničních studií, vůbec nebylo lehké.

Co tedy naše myšlenka přináší? Jsme přesvědčeni, že šikovný chovatel s relativně širokou klientelou je schopen z každého komerčně prodaného kotěte investovat určitou částku do kočky, která potřebuje pomoc (kastraci, ošetření, krmení). Tímto přístupem nejen že je schopen reálně pomoci tam, kde je to potřeba, ale také svůj chov udělat etickým z toho pohledu, že jen kočky nemnoží, ale zároveň reálně pomáhá a tuto pomoc propaguje. Když si nový zájemce pořídí nové papírové kotě, získává tím certifikát, že koupí této konkrétní čistokrevné kočky zároveň pomohl jiné, která tuto pomoc potřebovala.

Zapojené stanice

Imagine Glamour

Chovatelská stanice Imagine Glamour vznikla v roce 2005 s cílem odchovávat kočky nejen typové, ale zároveň s dobrou povahou a zpětná vazba majitelů našich odchovů nás o tom přesvědčuje. Užili jsme si dlouhá léta úspěšné, výstavní kariéry, kterou jsme ale již ukončili a volný čas věnujeme našim kočkám, toulavým kočkám, našemu kastračnímu programu KasProCats a když to jde, i sobě. Proto se postupem času náš focus rozšířil a dávno už víme, že nejen „modrá krev“ si zaslouží pozornost a prostřednictvím i našich mainů podporujeme toulavé kočky, které se nenarodily se zlatou lžičkou v kolébce v projektu KOČKY KOČKÁM. Kočky jsou má vášeň a zároveň i závislost (ta pěkná) a největší odměnou je kočičí předení za mou hlavou. 

Von Lenfeld

Jmenuji se Klára Lenfeldová a chovu mainských mývalích koček se věnuji od roku 2017. Bydlíme v obci Lažany poblíž města Brna. Naše chovatelská stanice  mainských mývalích koček je registrována v organizaci FIFe. Koťátka u nás odchovaná jsou po testovaných rodičích, odchází do nových domovů řádně očkovaná, odčervená, čipovaná, s pasem a zastáváme od začátku rané kastrace. I proto jsme se rozhodli podpořit KasPro a věnovat z každého prodaného koťátka 500,- na pomoc všem toulavkám.

Od dračí sluje

Lenka Zajíčková - svojí chovatelskou stanici jsem založila v 15 letech a pojmenovala ji pohádkově, podle nedalekého místa. Kočkám jsem už v té době úplně propadla a i když jsem chov na pár let přerušila, zase jsem se k němu vrátila. Dnes mám malou chovatelskou stanici MCO a mým hlavním cílem je, abych odchovávala zdravá a krásná koťátka, po plně testovaných rodičích.

Rascent Dreams

Chovatelská stanice mainských mývalích koček Michaely Böhmové - Rascent dreams CZ se nachází na severu Moravy v obci Dolní Lutyně. Naším cílem je udržet standard plemene a odchovávat zdravá koťata, kterým hledáme ty nejlepší domovy. Naše koťátka, pokud nejsou určená k chovu, odcházejí vždy kastrovaná.